İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıların kategorisi: “Çocuklar”

Savunmasız çocukların acı çektiği bir dünyada vicdanımıza söyleyebileceğimiz bir şeyler olmalı

Doğu Türkistan'da ve tabi dünyanın her yerinde işlenen insanlık suçlarına duyarsız kalmamalıyız. Hayatımızın bir yerinde buna yer ayırabiliriz. Savunmasız insanların, savunmasız çocukların acı çektiği bir dünyada vicdanımıza söyleyebileceğimiz bir şeyler olmalı.

HRW: Ailelerinden koparılan Uygur çocuklar akrabalarına teslim edilsin

"Doğu Türkistan'daki baskının en acımasızlarından biri Çocukların ailelerinden koparılmasıdır"
HRW, çocukları ellerinden alınan ailelerle görüştü
Çocuk 'esirgeme' kurumlarındaki çocukların sayısı bilinmiyor
"Ülkeler, Çin'in yaşattığı dayanılmaz acıya karşı seslerini yükseltmeli"

Doğu Türkistanlı Çocukların Tutulduğu Toplama Kampı Gizli Kamerada

Gizli görüntülerde gözetleme kuleleri, dikenli teller ve kameralar dikkati çekiyor. Çocuklara sloganlar ezberletiliyor. Akşam olduğunda çocuklar ağlıyor. Anne babalarını istiyorlar. Çocuklar çamaşır suyu içip kendi kendilerine zarar veriyor. Çocuklara domuz eti yedirilip sadece Çince konuşturuluyor.

Tutuklanan Uygurların Çocukları …

Doğu Türkistan’da ebeveynleri tutuklanan aileler çok yaygındır. Sadece lop ilçesinde “çifte tutuklu” olan ailelerden yaklaşık 2000 çocuk, Çinlileştirme amacıyla özel kurulmuş olan kreş ve anaokullarına yerleştirilmiştir. Tamamıyla kapalı ortamda yaşıyorlar. dışarı çıkamazlar, ebevynlerini göremezler.

Türk Dünyasının Yetimleri Uygur Çocuklar

Anne ve Babaları Nazıvarı kamplara koyulan Uygur Türk çocukları Çinlileştirmek amacıyla çocuk yetiştirme merkezlerine yerleştiriliyor. Bu merkezlerde Kendi ırkından dininden nefret eden, Türk olduğundan utanç duyan ve kendi milletine kin güden bir topluluk olarak yetiştirilmeye çalışıyor.

HRW’den yetim Uygur çocuklar uyarısı

Çin, “aşırılıkçılıkla mücadele” adı altında “yeniden eğitim” kamplarında alıkonulan ebeveynlerin çocuklarını akrabalarına vermek yerine devlete ait yetimhanelerde topluyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü(HRW),Çin‘inSincan Uygur Özerk Bölgesinde…

Çin’in Uygur çocukları zorla tuttuğu kamp görüntülendi

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur çocukları ailelerinden ayırarak zorla tuttuğu kamp görüntülendi.

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da uyguladığı asimilasyon politikaları bir süredir gündemde. Bu politikalardan en çok gündeme oturan uygulama, Çin yönetimi tarafından “yeniden eğitim kampı” adıyla kurulan toplama kamplarıydı.

Bu kamplarda Çin’in, sayısı bir milyonu aşan Uygur’u zorla tuttuğu ifade ediliyordu. Bunların arasında, zorla ailelerinden ayırılan çok sayıda çocuk da bulunuyor.

İngiltere merkezli Müslümanlara Karşı Zulmü Belgeleme (DOAM) isimli insan hakları kuruluşu sosyal medya hesabında bölgeden sızdırılan bir görüntüyü paylaştı.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Videoda, demirden parmaklıkların arkasındaki çocuklar görülüyor. Tek tip kıyafet giydirilen çocukların yaşlarının 5’ten küçük olduğu tahmin ediliyor.

Video oldukça kısıtlı bir süre için kayda alınabilmiş. Birkaç saniye sonra üniformalı bir şahıs kamerayla kayıt alınmasına engel oluyor.

Çin yönetiminin baskısı sebebiyle, bölgede yaşanan gelişmelere dair görüntüler oldukça nadiren basına yansıyor. Söz konusu video da, Çin’in bölgedeki politikalarını gösteren bir örnek niteliğinde.

Kaynak: Mepa News

%d blogcu bunu beğendi: