İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıların kategorisi: “Gündem”

Dışişleri Bakanlığı: ‘Çin makamlarını toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz’

Aksoy: Keyfi tutuklamalara maruz kalan bir milyondan fazla Uygur Türk'ünün toplama kamplarında ve hapishanelerde işkence ve siyasi beyin yıkamaya maruz bırakıldıkları artık bir sır değildir. Kamp dışındakiler de büyük baskı altındadır. Yurtdışındakiler akrabalarından haber alamamaktadır. Binlerce çocuk ebeveynlerinden uzaklaştırılmış, yetim kalmıştır.

Doğu Türkistan’da Kültürel Kimliğin Yok Edilmesi için Aydınlar ve Sanatçılar Hedef Alınıyor

Çin, Türk aydınlarını hedef alarak yok etmektedir. Ünlü profesör, araştırmacı, eğitimci, gazeteci, yazar ve sanatçılar hapsedilmektedir. Küçüklüğümüzden buyana özenerek büyüdüğümüz ünlülerden kimse kalmamıştır dışarıda.

Çavuşoğlu, Doğu Türkistan’da Yaşanan Zulme Yönelik Soruyu yanıtladı.

'Burada hiçbir şey olmuyor' demiyoruz. Ama burada çok ciddi bir bilgi kirliliği, manipülasyon da var... Uygur bölgesinde bir terörist varsa DEAŞ'a katıldıysa o da teröristtir. 'Oradan şu sayıda yabancı terörist savaşçı geldi, dolayısıyla tüm Uygurlar teröristtir' anlayışına da karşıyız.

İsrail, Çin’in toplama kamplarını kıskandı

Çin’in Uygurlara her türlü işkenceyi yaptığı insanlık dışı toplama kampları dünyanın diğer ucunda Filistinlilere kan kusturan İsrail’e model oldu. İsrailli siyasetçiler Pekin’in uygulamasını ‘örnek’ gösterip aynı politikanın Filistin’de Müslümanlara karşı yürütülmesi için çağrı yaptı.

“Zulme Son” Mitingi

BBP. Alperen Ocakları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşen mitingde Tümtürk Uygur Türklerinin Çin'in insafına terk edilmemesi gerektiğini vurguladı. "Sn. Cumhurbaşkanımız R.T. Erdoğan'ın Doğu Türkistan'a sahip çıkmasını ve Doğu Türkistan'ın sahipsiz olmadığını hatırlatmasını istiyoruz." dedi.

Toplama kamplarına kapatılan Kazakların aileleri yardım bekliyor

Uygurların yanı sıra Kazaklar, Kırgızlar ve Tatarlar da aynı muameleye tabi tutuluyor... Kaşgar’ daki kamplardan 100 bin kişi fabrikalara gönderilecek...
Kamplarda ölümlerin, işkencenin ve intihar girişimlerinin olduğunu biliyoruz ... Çocuklar yetimhanelere gönderiliyor...

Endonezyalılar Doğu Türkistan için Çin Büyükelçiliği önünde toplandı

Endonezya Müslüman Öğrenciler Birliğinin (HMI) Çin'in Cakarta Büyükelçiliği önünde düzenlediği gösteriye katılan grup, ellerinde ''Çin’in Uygur Müslümanlarına yaptığı her türlü baskı ve zulmü durdurmasını istiyoruz.'' pankartıyla Çin aleyhine sloganlar attı.

Çin Uygur Türklerini ‘toplama kampları’ndan sonra köle gibi fabrikalarda çalıştırıyor

Toplama kamplarından kurtulanlarla yapılan röportajlar, Çin'in etnik kökeninden dolayı Türklerin emeğini de sömürdüğünü ortaya koyuyor. Uydu görüntüleri toplama kamplarının yanında ve içerisinde Türklerin köle gibi çalıştırıldığı fabrika yapıların inşa edildiğini gözler önüne seriyor.

Fahrettin Yokuş’tan Doğu Türkistan Çağrısı : Soydaşlarımız Yaşam Savaşı Veriyor

MV Fahrettin Yokuş, TBMM'de Doğu Türkistan'a ilişkin açıklamalarında şu konulara değindi: Çin devleti katliama girişti; Soydaşlarımız yaşam savaşı veriyor; Çin'den gelen sığınmacılar iade edilmemeli; Türkiye'ye sığınan 11 Uygur Türk'ü gözaltında; Türk nüfusu azınlığa düşsün çabasındalar...

Doğu Türkistan’daki toplama kamplarının arkasındaki isimler

Şi Cinping, bölge politikasını değiştirerek Uygur azınlığı asimile etmeye yönelik politikalar benimsedi. Sert yönetimiyle bilinen ÇKP'nin Tibet’teki şefi Çen Çuanguo’yu Doğu Türkistan’a atadı. Çen aynı zamanda Politbüro üyeliğine terfi ettirildi. 24 milyon Uygur demir yumruk altında ...

Doğu Türkistan: Global kapitalizmin bir laboratuvarı

Doğu Türkistan'ın 21. asırda devlet-toplum ilişkisinin muhtemel geleceğini ve 21. asrın insanını nelerin beklediğini gösteren bir distopya halini aldı.
Son dönemde, Çin’in Doğu Türkistan'daki baskıları en üst düzeye yükseldi. Azınlıkların toplama kamplarına alınması meselenin ulaştığı en çarpıcı boyutu gösteriyor. Aylar süren inkarın ardından Çin bu kampların varlığını kabul etti, ...

Tutuklanan Uygurların Çocukları …

Doğu Türkistan’da ebeveynleri tutuklanan aileler çok yaygındır. Sadece lop ilçesinde “çifte tutuklu” olan ailelerden yaklaşık 2000 çocuk, Çinlileştirme amacıyla özel kurulmuş olan kreş ve anaokullarına yerleştirilmiştir. Tamamıyla kapalı ortamda yaşıyorlar. dışarı çıkamazlar, ebevynlerini göremezler.

BM, Çin’in Uygur Türklerini topladığı kamplara girmek istiyor

BM'ye bağlı insan hakları müfettişleri milyonlarca Müslüman Türklerin toplatıldığı kampları ziyaret etmek için Pekin'e talepte bulundu.
Kamplarda kalan kişilerin kötü beslenme ve zorla hap içirmelerden kaynaklı ölümlerin yaşandığına ilişkin raporlar var.
insanların fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalıyorlar..

Doğu Türkistan’daki Kamplara Satın Alınanlar: Cop, Kelepçe, Şok Tabancası …

Çin'in Mesleki Eğitim Merkezleri oalarak yutturmaya çalıştığı Ceza Kampları tarafından satın alınanlar: polis üniforması, kalkan, kask gibi polis malzemeleri ve taşer, şok tabancası, gürz, cop, göz yaşartıcı gaz, biber gazları gibi işkence araçları... Satın alma planında hatta işkence sandalyesi de bulunuyor.

Peki Uygurlar Ne Olacak?

Türk medyasında ne yazık ki İngiliz yahut Alman medyasındaki kadar gündem teşkil etmeyen ve hükümetimizin de pek ilgilenmediği bu kamplarda milyonlarca Doğu Türkistan Müslümanı tutuluyor.
Bir Uyguristan Cumhuriyeti yok ki onların hakkını-hukukunu savunsun.
Bu iş Türkiye Cumhuriyeti’ne düşüyor....

Kâşgarlı Mahmud’un Türkleri

Ben değil miydim, merhametli yüreği olan Müslüman Türk ecdadımın her yerde dilini arayan? Ben değil miydim, ceddimizin ve dilimizin damarları nereye kadar uzanıyorsa oraya hicret etmeliyiz, diyen? 

Doğu Türkistan’daki Toplama Kampları ve Çin’in İslam Dünyası ile İlişkileri

Çin'in nüfuz alanı genişledikçe, Uygur Müslümanlarına yönelik baskı uygulamaları gittikçe artmaktadır. Geçen birkaç yıl boyunca Uygurların içinde bulunduğu insan hakları koşulları sürekli olarak kötüleşirken; siyasi baskı, ekonomik engeller, dinî yaşama yönelik baskılar, demografik dönüştürme gibi yöntemlerde artış gözlenmektedir.

Türk Dünyasının Yetimleri Uygur Çocuklar

Anne ve Babaları Nazıvarı kamplara koyulan Uygur Türk çocukları Çinlileştirmek amacıyla çocuk yetiştirme merkezlerine yerleştiriliyor. Bu merkezlerde Kendi ırkından dininden nefret eden, Türk olduğundan utanç duyan ve kendi milletine kin güden bir topluluk olarak yetiştirilmeye çalışıyor.

‘Müzik evrensel değildir, millîdir’

Şarkının bestekâr ve söz yazarının isimlerini burada açıklamayayım. Çünkü, hayattalar mı bilmiyorum. Şu sıralarda çok zor durumdalar. Benim selâmlaştığım birçok insanın hapiste olduğunu biliyorum. Halkının önünde münevver olan kim varsa, yok edilmek için kamplara, şuraya buraya atılmış durumdalar.

Türk Profesörün Eşi Nasıl Rehin Alındı?

Prof. Dr. Erhan Aydın…gerçek bir Türk aydını, bir Türkolog… Çok önemli ve değerli araştırmalarıyla tarihimize ışık tutuyor. Ama eşi Mihriban hanım Uygur asıllı olduğu için Çin tarafından  "Türkiye'ye gitmene izin vermiyorum" denilerek Doğu Türkistanda aylardır alıkonuluyor. 

Çin’in Kötü Günleri Geri Dönüyor

Foreign Affairs dergisinde yayımlanan makalede, Devlet Başkanı Cinping yönetimindeki Çin’de, eski baskıcı anlayışın geri gelmeye başladığı savunularak, Müslümanlara ve Uygur bölgesindeki eğitim kamplarında bulunanlara baskı…