İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıların kategorisi: “Kaynak”

ABD Kongresi’nin Çin raporu: Doğu Türkistan’da insanlığa karşı suç işlediğine inanıyoruz

ABD Kongre bünyesinde faaliyet gösteren Çin Kongre-İcra Komisyonu 2019 yılına ilişkin İnsan Hakları Raporu'nda, Çin'e yaptırım uygulanmasını istedi. Yetkililere ticari müzakereler dahil olmak üzere Pekin'le olan ilişkilerde hak ihlallerini göz önünde bulundurulması çağrısında bulundu.

Çinli teknoloji devleri Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine destek veriyor

Sosyal paylaşım ağı TikTok'un sahibi ByteDance ve Huawei Technologies’in de aralarında olduğu birçok Çinli teknoloji devinin Çin'in Uygurları kontrol etme, izleme ve sansürleme için Komünist Parti iktidarı ile yakından çalıştığı ileri sürüldü.

Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı: Erkeklerimiz kamplarda, Çinliler mahremimize giriyor

"Çin, enerji ihtiyacının 3'te birini Doğu Türkistan'dan karşılıyor"
“Son 3 yıldaki uygulamalar (toplama kampları), 67 yıllık zulmü mumla aratıyor”
“Türk – İslam dünyası sessiz”
“Türk heyet, Çin’in uygulamalarını meşrulaştıracaksa gitmemesi daha efdal”

Doğu Türkistanlı kadınlar: Çin, toplama kampında verdiği ilaç ve iğnelerle bizi kısırlaştırdı

Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da inşa ettiği toplama kamplarına ve cezaevlerine aldığı Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara mensup kadınları çeşitli iğne ve ilaçlarla kısırlaştırdığı iddia edildi.

22 ülkeden Çin’e Doğu Türkistan tepkisi; kitlesel gözaltıları derhal durdur, Uygurları serbest bırak

Çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu onlarca ülke, Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Toplama kampında 15 ay güneşi görmedim, her anı işkenceydi

Teröre yardım ettiği gerekçesiyle 15 ay kamplarda tutulan Gülbahar Celilova ve Ömer Bekali, Çin’in Doğu Türkistan’da kurduğu kamplarda yaşadıklarını Independent Türkçe’ye anlattı: "15 ay güneşi görmedim, her anı işkenceydi"; “Ayda bir iğne yapıyorlardı”; “Her gün işkence görenlerin çığlıklarını duyuyorduk”; “Her cuma domuz eti yemeye zorlandık”; “Ellerimiz, ayaklarımız zincirle bağlıydı” 

Çin’in Uygur Politikalarına Japonya’da Protesto

Uygurlar, Tibetliler ve bazı Çinli muhalifler, G20 Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapan Japonya'nın Osaka kentinde Pekin yönetimini protesto etti.
Japonların da büyük ölçüde destek verdiği protesto yürüyüşünde Doğu Türkistan ve Tibet bayrakları taşıyan eylemciler, dünya liderlerinden Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e baskı yapmasını istedi.

Çin’in Yıktığı Camilerin Öncesi ve Sonrası Uydu Görüntülerinde

Doğu Türkistan'da Çin'in Yıktığı Camilerin Öncesi ve Sonrası Uydu Görüntülerinde
"Önce uzun minaresi ve kubbesi yıkıldı, ardından beton yığını haline geldi."
"Çin yönetimi Uygurlara ait her şeyi siliyor"
"Kaşgar kentinde artık ezan sesi duyulmuyor"
"Burada şartlar çok kötü, canım yanıyor"

Çin’in trol orduları, toplama kamplarına alınan Uygurları savunanlara savaş açtı

Doğu Türkistan'da inşa ettiği toplama kamplarına milyonlarca Uygur Türkünü hapseden Çin'in, dünya genelindeki kötü imajını düzeltmek ve aleyhinde çıkan haberlere karşı savaşmak için sosyal medyada trol orduları kurduğu ortaya çıktı.

HRW: Doğu Türkistan’da Kitlesel Takip ve Gözetim Nasıl İşliyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü yeni rapor yayınladı. Raporda  Çin’in Doğu Türkistanlıları kitlesel olarak takip etmek, gözetlemek ve keyfi olarak gözaltına almak için bir cep telefonu uygulaması kullandığını belirtti. Polisin kullandığı yazılımın çözülmesi, fişleme ve takip stratejilerini açığa çıkardı.

Pakistanlı Tüccarlar Uygur Eşlerine Toplama Kamplarında Zorla Domuz Yedirildiğini Söyledi

Pakistanlı Tüccarların 2017 yılından beri haber alınamayan Uygur eşlerinin toplama kamplarında tutulduğu ve 2 ay önce serbest bırakılmaya başladığı belirtildi. Toplama Kamplarında kadınlara zorla domuz yedirilip içki içirildiği ortaya çıktı.

Çin’den Kazakistan Sınırına Dev Levha: ‘Başörtüsü ve Sakal Yasak’

Çin hakimiyeti altındaki Doğu Türkistan ile Kazakistan sınırında yer alan Korgas kentindeki serbest ticaret bölgesinde tacirler serbestçe dolaşıyor ve alışveriş yapıyor.
Ancak sınırın Çin tarafında devasa levhalarla Müslümanlara uyarılar bulunuyor; başörtüsü ve sakal yasak.