İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıların kategorisi: “EuroNews”

ABD Kongresi’nin Çin raporu: Doğu Türkistan’da insanlığa karşı suç işlediğine inanıyoruz

ABD Kongre bünyesinde faaliyet gösteren Çin Kongre-İcra Komisyonu 2019 yılına ilişkin İnsan Hakları Raporu'nda, Çin'e yaptırım uygulanmasını istedi. Yetkililere ticari müzakereler dahil olmak üzere Pekin'le olan ilişkilerde hak ihlallerini göz önünde bulundurulması çağrısında bulundu.

Çinli teknoloji devleri Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine destek veriyor

Sosyal paylaşım ağı TikTok'un sahibi ByteDance ve Huawei Technologies’in de aralarında olduğu birçok Çinli teknoloji devinin Çin'in Uygurları kontrol etme, izleme ve sansürleme için Komünist Parti iktidarı ile yakından çalıştığı ileri sürüldü.

Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı: Erkeklerimiz kamplarda, Çinliler mahremimize giriyor

"Çin, enerji ihtiyacının 3'te birini Doğu Türkistan'dan karşılıyor"
“Son 3 yıldaki uygulamalar (toplama kampları), 67 yıllık zulmü mumla aratıyor”
“Türk – İslam dünyası sessiz”
“Türk heyet, Çin’in uygulamalarını meşrulaştıracaksa gitmemesi daha efdal”

Doğu Türkistanlı kadınlar: Çin, toplama kampında verdiği ilaç ve iğnelerle bizi kısırlaştırdı

Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da inşa ettiği toplama kamplarına ve cezaevlerine aldığı Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara mensup kadınları çeşitli iğne ve ilaçlarla kısırlaştırdığı iddia edildi.

22 ülkeden Çin’e Doğu Türkistan tepkisi; kitlesel gözaltıları derhal durdur, Uygurları serbest bırak

Çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu onlarca ülke, Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Çin’in Uygur Politikalarına Japonya’da Protesto

Uygurlar, Tibetliler ve bazı Çinli muhalifler, G20 Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapan Japonya'nın Osaka kentinde Pekin yönetimini protesto etti.
Japonların da büyük ölçüde destek verdiği protesto yürüyüşünde Doğu Türkistan ve Tibet bayrakları taşıyan eylemciler, dünya liderlerinden Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e baskı yapmasını istedi.

Çin’in Yıktığı Camilerin Öncesi ve Sonrası Uydu Görüntülerinde

Doğu Türkistan'da Çin'in Yıktığı Camilerin Öncesi ve Sonrası Uydu Görüntülerinde
"Önce uzun minaresi ve kubbesi yıkıldı, ardından beton yığını haline geldi."
"Çin yönetimi Uygurlara ait her şeyi siliyor"
"Kaşgar kentinde artık ezan sesi duyulmuyor"
"Burada şartlar çok kötü, canım yanıyor"

Çin’in trol orduları, toplama kamplarına alınan Uygurları savunanlara savaş açtı

Doğu Türkistan'da inşa ettiği toplama kamplarına milyonlarca Uygur Türkünü hapseden Çin'in, dünya genelindeki kötü imajını düzeltmek ve aleyhinde çıkan haberlere karşı savaşmak için sosyal medyada trol orduları kurduğu ortaya çıktı.

Pakistanlı Tüccarlar Uygur Eşlerine Toplama Kamplarında Zorla Domuz Yedirildiğini Söyledi

Pakistanlı Tüccarların 2017 yılından beri haber alınamayan Uygur eşlerinin toplama kamplarında tutulduğu ve 2 ay önce serbest bırakılmaya başladığı belirtildi. Toplama Kamplarında kadınlara zorla domuz yedirilip içki içirildiği ortaya çıktı.

Çin’den Kazakistan Sınırına Dev Levha: ‘Başörtüsü ve Sakal Yasak’

Çin hakimiyeti altındaki Doğu Türkistan ile Kazakistan sınırında yer alan Korgas kentindeki serbest ticaret bölgesinde tacirler serbestçe dolaşıyor ve alışveriş yapıyor.
Ancak sınırın Çin tarafında devasa levhalarla Müslümanlara uyarılar bulunuyor; başörtüsü ve sakal yasak.

Çin, Doğu Türkistan konusundaki desteğinden ötürü Kazakistan’a teşekkür etti

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkesinin Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygur ve Kazan Türklerine yönelik faaliyetlerini 'radikalleşmeye karşı' adımlar olarak tanımladı ve bu bağlamda kendilerine desteğinden ötürü Kazakistan'a teşekkür etti.

ABD’den Çin’e Uygur Türkleri kampı tepkisi: İnançla savaşa son verin, kazanamayacaksınız

"Çin Komünist Partisi kendi insanlarının dini özgürlükler konusundaki çığlığını duymak ve yanlışlarını düzeltmek zorunda. Bu bir savaş ve onlar kazanamayacak"...
"O kamplara gitme fırsatım olmasını isterim. Ancak bu sadece göstermelik değil. Şu andaki aktif kamplara gidip orada insanlarla özgürce konuşmak isterim."...

Çin’den Türkiye’ye Uygur Türkleri tehdidi: Ekonomik ilişkileri tehlikeye atarsınız

Çin'in Ankara büyükelçisi, Türkiye’nin Uygur Türklerinin durumunu eleştirmeye devam etmesi halinde Pekin ile ekonomik ilişkileri tehlikeye atacağı uyarısında bulundu. Türkiye’de büyük yatırımlar yapmak isteyen enerji ve alt yapı şirketlerinin özellikle bundan olumsuz etkileneceğini bildirdi. Türkiye’nin Çin ödeme platformu “WeChat” ve “AliPay” uygulamalarını desteklemesini önerdi.

Batılı insan hakları örgütlerinden Müslüman ülkelere: Doğu Türkistan’a neden destek vermiyorsunuz?

sivil toplum kuruluşları, Çin'in Doğu Türkistan'da yaptığı ihlalleri araştırması için bir BM soruşturma komisyonu oluşturulması çağrısında bulundu. söz konusu komisyona özellikle Müslüman ve Avrupa ülkelerinin öncülük etmesini istedi.
25 Şubat'ta Cenevre'de toplanacak BM İnsan Hakları Konseyi'nin bir karar alarak Doğu Türkistan'a uluslararası bir keşif heyeti göndermesini talep etti.

Doğu Türkistanlı Çocukların Tutulduğu Toplama Kampı Gizli Kamerada

Gizli görüntülerde gözetleme kuleleri, dikenli teller ve kameralar dikkati çekiyor. Çocuklara sloganlar ezberletiliyor. Akşam olduğunda çocuklar ağlıyor. Anne babalarını istiyorlar. Çocuklar çamaşır suyu içip kendi kendilerine zarar veriyor. Çocuklara domuz eti yedirilip sadece Çince konuşturuluyor.

Uygurlara “Çin işkencesi”: Doğu Türkistan’da neler oluyor?

Doğu Türkistan'da tutuklanan ve gözden kaybolan insan sayısı günden güne artıyor... ... Geçmişte okul, hastane ya da kamu binası olarak hizmet veren bir çok bina da küçük kamplara dönüştürüldü.... ... Tanıklar: "Sorgulama sırasında ağır işkence gördük, ufacık hücrelerde çok sayıda insan bir arada tutulduk ve kimilerini intihara sürükleyen Komünist Parti rejiminin acımasız uygulamalarına maruz kaldık." ... ... Camiler artık bomboş kalıyor. Çünkü camiye gelenler kayda alınıyor ve fişleniyor.

İşkence gören Uygur Türkü Kadın: “Beni öldürmeleri için yalvardım”

Dört gün boyunca uyumadan sorgulandığını, saçının kazındığını ve kişisel mahremiyetini ve beden dokunulmazlığını hiçe sayan tıbbi muayenelerden geçirildiğini söyleyen Mihrigül, "Bu şekilde işkence çekmektense ölmeyi tercih ederdim. O nedenle beni öldürmeleri için yalvardım" dedi.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı: Doğu Türkistan’da soykırım başladı, Türkiye’den somut adım yok

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa, Çin'in Doğu Türkistan'da toplama kamplarına aldığı Uygurların sayısının 3 milyona ulaştığını ileri sürdü. Türkiye ve uluslararası toplumu çok geç olmadan harekete geçmeye çağırdı. "Kamplarda hayatını kaybeden 350 kişinin isimleri elimizde var." dedi.

Toplama kamplarına kapatılan Kazakların aileleri yardım bekliyor

Uygurların yanı sıra Kazaklar, Kırgızlar ve Tatarlar da aynı muameleye tabi tutuluyor... Kaşgar’ daki kamplardan 100 bin kişi fabrikalara gönderilecek...
Kamplarda ölümlerin, işkencenin ve intihar girişimlerinin olduğunu biliyoruz ... Çocuklar yetimhanelere gönderiliyor...

Toplama kamplarına alınan Uygur Türkleri için hangi ülke ne dedi, ne yaptı?

Doğu Türkistan konusunda Çin'e yönelik özellikle batı ülkelerinden insan hakları eleştirileri yapılmaya başlandı. Birçok ülke söz konusu kampların kapatılması için Pekin'e çağrıda bulundu. Hangi ülke lideri Uygur Türkleri için ne dedi ve somut olarak ne yaptı?